Dziś jest: 29 lipca 2021kalendarium [»]
» Pogoda dziś
aktualna pogoda polska
» Pogoda na jutro
pogoda w polsce
» Wiadomości pogodowe
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed nawałnicami. Gdzie w nocy będą burze? Synoptycy spodziewają się ich w centralnej i wschodniej części kraju. - Burzom będą towarzyszyć opady deszczu o natężeniu 30-40 litrów na metr kwadratowy. Silnie powieje w niektórych miejscach porywy wiatru mogą przekroczyć 100 km/h - ostrzega Ewa Łapińska z IMGW. Jak dodaje wiatr może zrywać dachy.
W środę rano początkowo zachmurzenie małe i umiarkowane. Później pojawią się burze. Od upałów i burz odpoczniemy już w czwartek – powiedział synoptyk IMGW Jakub Gawron.
To będzie burzowe popołudnie i noc. Nawałnic powinni spodziewać się mieszkańcy Pomorza a także centralnej południowej i wschodniej Polski. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał alerty dla tych regionów. Z kolei na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałami.
Naukowcy szacują że w ciągu najbliższych 30 lat rekordowe fale upałów będą występować na świecie od dwóch do siedmiu razy częściej niż w ciągu ostatnich 30 lat. Wszystko z powodu zmian klimatycznych.
IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem. Synoptycy ostrzegają też przed ulewnymi deszczami i porywistym wiatrem.
W poniedziałek w kraju spodziewane są opady deszczu oraz burze z gradem. W czasie najsilniejszych z nich spaść może 40 litrów wody na metr kwadratowy a porywy wiatru wyniosą do 80 km/h. IMGW wydał ostrzeżenia przed burzami dla pięciu województw. Również w pięciu województwach obowiązują ostrzeżenia przed upałem.
W pięciu województwach upał da się we znaki. Ostrzeżenia wydano dla Mazowsza Lubelszczyzny części Ziemi Świętokrzyskiej Małopolski i Podkarpacia gdzie maksymalna temperatura może sięgnąć 31 stopni Celsjusza. Z kolei w zachodniej części woj. lubuskiego mogą pojawić się burze z gradem.
- W niedzielę spodziewany jest powrót gwałtowniejszej pogody. Na całym obszarze kraju możliwy będzie przelotny deszcz a miejscami wystąpią burze - powiedział synoptyk IMGW Jakub Gawron. Opady wyniosą do 20 mm a porywy wiatru - do 70 km/h.
W niedzielę słupki rtęci znów przekroczą 30 kresek powyżej zera - alarmuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.
Temperatury w Wielkiej Brytanii są w tym roku rekordowo wysokie. Brytyjski urząd meteorologiczny Met Office wydał kolejne ostrzeżenie przed ekstremalnymi upałami.
» Linki
Sekcja Artykuły • Polecamy rownież SalonSnu.pl/Materace-Tempur luksusowe - sklep internetowy •
Copyright © 2015 stronadomowa.net, v. 6.0 • kontakt: info (at) stronadomowa.net